کانون تبلیغاتی صدف

کانون تبلیغاتی   Advertising

Telegram Channel  Instagram  Google Pluse  Aparat  Linkdin

هوش مصنوعی از اقیانوس‌ها گذشت  |   خداحافظی اپل با پسوردهای سنتی   |   قیمت نسخه پریمیوم تلگرام فاش شد  |   یک قابلیت کاربردی به اینستاگرام اضافه شد  |   آخرین سلفی لندر اینسایت روی مریخ ثبت شد  |   وای فای به کمک جهت‌یابی ربات‌ها می‌آید  |   بزرگترین سیارک سال به زمین نزدیک می‌شود  |  

مشاوره تحقیقات بازار

مشاوره بازاریابی چیست؟

جهت آشنایی با مشاوره بازاریابی ابتدا لازم است، با واژه بازاریابی آشنایی پیدا کنیم. تعاریف متعددی برای این واژه بیان شده. متاسفانه در کشور ما ایران اغلب بازاریابی با فعالیت های فروش حضوری و ویزیتوری اشتباه می گردد. برای تعریف این علم تعاریف مختفی ارائه شده ولی یکی از بهترین تعاریف به این شرح می باشد:

بازاریابی یا مارکتینگ (به انگلیسی: Marketing):

به عنوان فرایندی مدیریتی -اجتماعی تعریف می‌شود که بوسیلهٔ آن افراد و گروه‌ها از طریق تولید و مبادلهٔ کالا با یکدیگر، به امر تأمین نیازها و خواسته‌های خود اقدام می‌کنند. برای روشن شدن این تعریف باید ابتدا اصطلاحات مهم نیاز، خواسته، تقاضا، کالا، مبادله، معامله و بازار را بررسی کرد. بطور کلی بازاریابی، فرایندی است که بین تواناییهای شرکت و نیازهای مشتریان تعادل ایجاد می‌کند. بازاریابی یک فعالیت راهبردی و راه و روشی است متمرکز بر نتایج اقدامات مربوط به جذب مصرف کننده بیشتر، برای خرید محصول یا خدمات شما در دفعات بیشتر به نحوی که شرکت شما درامد بیشتری به دست‌آورد. هر جا و هر گاه چهار اصل نیاز، نیازمند، عوامل رفع نیاز و داد و ستد وجود داشته باشد، در آنجا بازار و بازاریابی حاکم است.
 حالا با مفهوم مشاوره مدیریت آشنا میشویم: ﻣﺸﺎوره ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﺧﺪﻣﺘﯽ اﺳﺖ ﻣﺸﺎوره ای که ﺑﻪ ﺳﺎزﻣﺎﻧﻬﺎ، شرکت ها ، کارافرینان و افراد ارائه می شود، ﮐﻪ این خدمت ﺗﻮﺳﻂ اﻓﺮاد ﻣﺠـــــﺮب و آﻣـﻮزش دﯾـﺪه و در قالب ﻗﺮارداد (ﻣﺎﺑﯿﻦ ﻣﺸﺎور و ﮐﺎرﻓﺮﻣﺎ) اراﺋﻪ ﻣﯽ ﺷﻮد. بر این اساس ﻣﺸﺎوران ﺑﻪ شرکتها در ﺷـﻨﺎﺧﺖ و تحلیل مسائل سازمانی و ﭘﯿﺸﻨﻬﺎد راه ﺣﻞ و در صورت درخواست اجرای راهکارهای بهبود ﮐﻤﮏ می ﮐﻨﻨﺪ. ﻣﺸﺎوران، اﻓﺮاد ﻣﺴﺘﻘﻠﯽﻫﺴﺘﻨﺪ و اﯾﻦ اﺳﺘﻘﻼل ﺑـﻪ ﻣﻌﻨـﺎی داﺷـﺘﻦ اﺳـﺘﻘﻼل ﻣـﺎﻟﯽ، ﺳﺎزﻣﺎﻧﯽ، ﺳﯿﺎﺳﯽ و اﺣﺴﺎﺳﯽ در ﻗﺒﺎل سازمان ﮐﺎرﻓﺮﻣﺎﺳﺖ.
در سال هاي اخير بدلیل رقابتی شدن اکثر بازارها در ايران و ورود رقباي کوچک و بزرگ داخلي و خارجي به میدان توليد، تجارت و خدمات، بازار ايران تا حدودی تبديل به يك بازار رقابتي شده است و در اين ميدان تقريباً هيچ کسب و کاری تنها و بدون رقيب نيست . در اين فضا ،‌توجه جدي به علم بازاريابي براي تمام شركتها يك امر ضروريست و كسانيكه در اين مورد غفلت كنند بسرعت ميدان را بنفع رقبا از دست خواهند داد . از آنجائيكه بازاريابي مانند بسياري از دانش هاي ديگر امروز امري تخصصي شده است اتكاي مديران شركت ها به روش هاي سنتي گذشته و پيروي از تجربه هاي قبلي كافي نيست و بايد با ملاحضه عوض شدن شرايط رقابت ،‌از شيوه هاي جديد بازاريابي استفاده نمود . این مطالب برای شرکت های جدید و نوپا که بتازگی قصد ورود به بازار را دارند بسیار بااهمیت تر است. از آنجائيكه امروزه مديران شرکت ها و کارآفرینان نیاز به دانش ، مهارت و تخصص بازاریابی در بكار بستن اين شيوه ها را بیش از گذشته احساس می کنند استفاده از خدمات يك مشاور بازاريابي كاملاً بديهي بنظر مي رسد ولي متأسفانه در کشورمان حرفه مشاوره بازاريابي بخوبی شناخته شده نیست. برخي ، مشاوره بازاريابي را به معني مشاوره با تيم بازاريابي شركت و استفاده از نظرات آنها مي دانند . برخي ديگر مشاور بازاريابي را در حد يك مدير بازاريابي مي دانند و فكر مي كنند اگر يك مدير بازاريابي خوب استخدام كنند در واقع يك مشاور بازاريابي هم دارند. عده اي هم فكر مي كنند مشاوره بازاريابي بمعني خواندن چند كتاب در اين زمينه و شركت در دوره هاي بازاريابي است . در بهترين حالت بعضي ها مشاور بازاريابي را با اساتيد دانش بازاريابي اشتباه مي گيرند و استفاده از توصيه هاي آنها را بمعني مشاوره مي دانند در حاليكه يك مشاور بازاريابي خيلي برتر از اين موارد است .و آن به این دلیل است که مشاور بازاریابی فقط تحصیلات و اندوخته اکادمیک ندارد و تجربه فعالیت های اجرایی ، نقش مربی گری، مشکل شناسی، رفع مشکل و بسیاری از مهارت های دیگر را بعهده دارد.
برای درک بهتر حیطه فعالیت دانش مدیریت بازاریابی برخی از زیر مجموعه ها این حوزه بیان می گردد: تحقیقات بازار، مدیریت فروش، مهارت های فروش، بازاریابی استراتژیک، مدیریت برند، فعالیت های پیشبرد فروش، تبلیغات، مدیریت ارتباط با مشتریان CRM، بازاریابی اینترنتی، بازاریابی در شبکه های اجتماعی، مدیریت محصول، قیمت گذاری، معرفی محصولات جدید در سمینار، مدیریت خدمات، برنامه ریزی، اندازه گیری و شناخت رضایت مشتریان از خدمات و محصولات و .... مثال هایی از احساس نیاز به مشاور بازاریابی است.


نکاتی برای اهمیت مشاوره بازاریابی

اگر از زاویه بومی به موضوع بازاریابی و فروش بنگریم متوجه خواهیم شد که این یک استعداد درونی وغریزی است که افراد از طریق کمک گرفتن از ان میتوانند با نقض قوانین بازاریابی مثل قانون طبقه، توسعه خط، تصورات، عکس،  قربانی، تقسیم، موفقیت، شکست ،منابع و با اتکا به استعداد غریزی خود به پیروزی در بازار دست یابند.
اما اگر از زاویه جهانی به این مسئله بنگریم، خواهیم یافت که بازاریابی و فروش (هرکدام به صورت جداگانه) علم و مهارت هایی هستند قابل اکتساب.
بخش مدیریت بازاریابی در شرکت های بزرگ دارای کارشناس و صاحب نظرانی هستند که در صورت مراجعه به انها ،می توان انتظار دگرگون شدن هر کسب وکاری را داشت. چیزی که الزام اور نیست این نکته است که چرا خود این تئوریسین ها در رده بالای کسب وکار قرار ندارند؟ با مراجعه به قانون منابع از بازاریابی به روشنی در خواهیم یافت که ایده ها بدون دسترسی به منابع مالی ، فقط در حد رویا باقی خواهند ماند و ضمانتی برای تبدیل ان ها به هدف وجود ندارد.

نکته

مهمترین نکته برای مشاوره بازاریابی این است که با پذیرش ساده این نکته که فروش و بازاریابی یک مهارت قابل اکتساب است و اصلا و ابدا نکته ای پیش پا افتاده در کسب و کار ما نیست، می توانیم تمام کسب و کارمان را متحول کنیم. با توجه به بازار موجود ما ثابت کردیم که نمی توان با نگاه کردن به یک کتاب به محتوای ان پی برد. ما مدل ها و الگوهای جهانی کسب وکار را تنها می نگریم و ان ها را از روی جلد بسته کتاب نمونه برداری می کنیم و با تلفیق این نمونه های ناشناخته با استعداد های غریزی خود انتظار خلق یک شگفتی را داریم، شگفتی ای که دنیا را بلرزاند، ما به ترجه هر کتابی علاقه نشان می دهیم بی ان که تلاش کنیم نخست ان را بخوانیم و بعد از خواندن از کسی که در این مسئله مهارت و توانایی دارد بخواهیم ان را برای ما تفسیر کند!!!
این همان زاویه پنهان موفقیت در فروش وبازاریابی است که دانسته ان را نادیده می گیریم!

کانون تبلیغاتی صدف

کانون تبلیغاتی صدف


logo-samandehi Valid XHTML 1.0 Strict

Telegram Channel  Instagram  Google Pluse  Aparat  Linkdin نقشه سایت

© تمامی حقوق برای کانون تبلیغات صدف محفوظ است.