کانون تبلیغاتی صدف

کانون تبلیغاتی   Advertising

Telegram Channel  Instagram  Google Pluse  Aparat  Linkdin

شرکت اچ‌تی‌سی اسمارت‌فون میان‌رده Wildfire E2 را در بازار روسیه معرفی کرد   |   توزیع اینترنت رایگان بین خبرنگاران از امشب   |   نخستین به‌روزرسانی نرم‌افزاری برای سری گلکسی نوت 20 سامسونگ منتشر شد   |   گوگل آخرین ورژن بتای اندروید 11 را منتشر کرد  |   گوگل در سال آینده میلادی از یک پیکسل تاشو رونمایی می‌کند   |   موبایلهای جدید سامسونگ همراه با ساعت هوشمند رونمایی شد  |   مایکروسافت جایزه های نقدی امنیتی خود را ۳ برابر کرد  |  

تفاوت بین تعریف تبلیغات و آگهی چیست؟


همچون بسیاری از دیگر واژه های معمول و رایج، مانند هنر، عشق و عدالت، تبلیغات را نیز به سختی می توان دقیقاٌ تعریف کرد. نخست، تفاوت معناداری بین تبلیغات و آگهی ها وجود دارد: تبلیغات، یک فرآیند است و آگهی ها نتیجه نهایی آن فرآیند به شمار می آیند، اما این دو اصطلاح اغلب به جای یکدیگر به کار می روند. دوم، و شاید مهمتر از مورد نخست، در حالیکه عامه مردم، واژه "تبلیغات" را به قصد پوشش دادن به همه انواع "آوازه گری" به کار می برند، در داخل صنعت تبلیغات، از این واژه برای اشاره به مفهوم نسبتا خاص دیگری استفاده می شود (گرچه در این زمینه نیز سردرگمی و تداخل معنایی همچنان وجود دارد).

تفاوت بین تعریف تبلیغات و آگهی
در این مقاله از تعریف رایج در صنعت تبلیغات استفاده می کنیم. در درون این صنعت، تبلیغات، فقط به یکی از گونه های ارتباطات بازاریابی اطلاق می شود. دیگر گونه های ارتباطات بازاریابی که عموما نمی توان آنها را به عنوان تبلیغات تعریف کرد، مفاهیمی همچون بسته بندی، ترویج های فروش (تخفیف در قیمت، یکی بخر دو تا ببر، رقابت ها و نظایر آن)، کاتالوگ ها، ویترین مغازه ها و تبلیغات درون فروشگاهی، جای گذاری نام تجاری در برنامه ها و فیلم های تلویزیونی، ایمیل های تبلیغاتی، اسامی نام های تجاری روی لباس و سایر کالاها، روابط عمومی (مطرح شدن نام تجاری در رسانه ها)، وبگاه های تبلیغاتی و وبلاگ ها و فروش تلفنی را در بر می گیرند. همه اینها ارتباطات بازاریابی اند و اغلب به منظور افزایش فروش محصولات و خدمات گوناگون به کار می روند. اما در درون صنعت، نه به عنوان آگهی تعریف می شوند و نه به عنوان تبلیغات.

بنابراین، آگهی دقیقا چیست؟ گرچه مفهوم آن تا حدی مبهم است، یک تعریف عملیاتی خوب برای آن، چنین است: آگهی، یک ارتباط هدفمند و برنامه ریزی شده است که با پرداخت پول و به منظور آگهی دادن و یا ترغیب یک یا چند نفر انجام می گیرد. اکنون خوب است که واژه های کلیدی این تعریف را بررسی کنیم.

نخست: پرداخت پول. آگهی ای را که برای آن پول پرداخت نشده است به هیچ وجه و مطلقا نمی توان آگهی نامید. چنانچه هیچ هزینه ای از هر نوع در این فرآیند مطرح نباشد، به راحتی می توان چنین ارتباطی را یک آوازه گری خوب تلقی کرد و ممکن است ترغیب کننده باشد، اما به لحاظ فنی نمی توان آن را تبلیغات دانست، مگر آنکه آگهی از نوعی باشد که به شکلی استادانه از پرداخت پول معاف شده است (مثلا شاید برای یک موسسه خیریه یا چیزی نظیر آن).

تفاوت بین تعریف تبلیغات و آگهی
دوم: ارتباط. هر آگهی می کوشد که بین فرستنده و گیرنده، پل بزند. این پل، یک ارتباط است. خریدن تمامی فضای یک صفحه در یک روزنامه و خالی نگه داشتن آن، تبلیغ کردن نیست. آگهی، اعم از اینکه حاوی واژه ها یا تصاویر، یا معمولا هر دو باشد، باید پیامی را به هر کس که آن را می بیند یا می شنود، منتقل کند.

سوم: هدفمند و برنامه ریزی شده. همه آگهی ها از لحاظ دستیابی به هدف های پیش بینی شده، موثر واقع نمی شوند. این حقیقت که یک آگهی به هدف هایش نمی رسد، از اعتبار آن به عنوان یک آگهی نمی کاهد. آنچه اهمیت دارد، هدف است.
تفاوت بین تعریف تبلیغات و آگهی
چهارم: آگاهی دادن و یا ترغیب. بسیاری از افراد، و عمدتاٌ منتقدانی که نگاهی خصمانه به تبلیغات دارند، کوشیده اند که بین تبلیغات اطلاع رسان و تبلیغات ترغیبی، تمایز قائل شوند. اولی بنابر عقیده عموم، پذیرفتنی و مطلوب تلقی می شود و دومی کمتر پذیرفتنی یا حتی کاملا غیر قابل قبول است. در دنیای واقعی، خط کشیدن بین اطلاع رسانی و ترغیب، ناممکن است. همه اطلاعاتی که تبلیغ کننده در یک آگهی قرار می دهد، گرایش به ترغیبی بودن دارد (مگر آنکه بر پایه یک ضرورت قانونی مطرح شده باشد). اما از آنجا که نقش ترغیبی تبلیغات، مستمر است، بهتر است بگوییم که همه آگهی ها با هدف اطلاع رسانی و یا ترغیب عرضه می شوند. با این حال آگهی ای را که قرار است هیچ تأثیر ترغیبی از هر نوعی نداشته باشد باز هم به سختی می توان آگهی نامید.

پنجم: یک یا چند نفر. همه آگهی ها خطاب به آدمها عرضه می شوند. آگهی، گاهی فقط یک نفر را مخاطب قرار می دهد و گاهی خطاب به میلیون ها نفر عرضه می شود. هنگامی که عامه مردم درباره تبلیغات فکر می کنند، تقریبا همیشه تبلیغات توده وار در رسانه های جمعی را در نظر می آورند. این همان مفهومی است که کتاب حاضر بر محور آن تدوین شده است. اما آگهی های کوچک و طبقه بندی شده، بخش بزرگی از تبلیغات، به ویژه در رسانه های چاپی و اینترنت را تشکیل می دهند و هرگز نباید آنها را فراموش کرد. در بریتانیا و بسیاری از کشورهای دیگر، بیش از 40 درصد درآمدهای تبلیغات در رسانه های چاپی از محل تبلیغات طبقه بندی شده تأمین می شود. البته این درصد در سطح جهان، رو به کاهش است زیرا اینترنت، در حال جذب مقادیر زیادی از آگهی های طبقه بندی شده رسانه های سنتی است.

تفاوت بین تعریف تبلیغات و آگهی
مسئله مهم این است که تعریف ارائه شده برای آگهی باید به طور جدی مورد توجه و در معرض بررسی قرار گیرد. تأکید اصلی، بر تبلیغات توده ای مصرف کننده در رسانه های اصلی مانند تلویزیون، روزنامه، مجله، پوستر، رادیو و اینترنت گذارده خواهد شد. به عبارت دیگر، توجه خود را بیشتر معطوف به معنایی از تبلیغات می کنیم که بیشتر مردم در بیشتر اوقات برای تبلیغات در نظر می گیرند.


منبع: کانون تبلیغاتی تاریخ ثبت مقاله  سه شنبه 1397/05/02   آمار بازدید  913
مقالات مر تبط

کانون تبلیغاتی صدف

کانون تبلیغاتی صدف


logo-samandehi Valid XHTML 1.0 Strict

Telegram Channel  Instagram  Google Pluse  Aparat  Linkdin نقشه سایت

© تمامی حقوق برای کانون تبلیغات صدف محفوظ است.