کانون تبلیغاتی صدف

کانون تبلیغاتی   Advertising

Telegram Channel  Instagram  Google Pluse  Aparat  Linkdin

تنها اسمارت‌فون شرکت اسنشیال به‌روزرسانی اندروید 11 را دریافت خواهد کرد   |   سامسونگ تولید انبوه تراشه 7 نانومتری برای گلکسی نوت 20 را آغاز کرد  |   سونی موبایل ۵G می سازد  |   اپل آیفون بدون پورت و دکمه می سازد  |   دوربین وان‌پلاس 7T پرو جایگاه سوم تست DxOMark را به خود اختصاص داد   |   شرکت سامسونگ به دلیل شیوع ویروس کرونا کارخانه خود را در کره جنوبی تعطیل کرد  |   آمار فروش کامپیوتر‌های شخصی در سال 2020 نسبت به سال قبل کاهش می‌یابد  |  

فرهنگ سازی به روش کمپین تبلیغاتی


برای فرهنگ‌سازی با استفاده از ابزار تبلیغاتی روش‌های گوناگونی وجود دارد. نشان دادن مزایای یک سبک و مقایسه آن با معایب شیوه فعلی یکی از این روش‌هاست. در این روش، به مخاطبان نشان داده می‌شود که رفتار کنونی چه سختی‌هایی را برای دیگران ایجاد می‌کند و در نقطه مقابل نشان داده می‌شود که تغییر رفتار فعلی به رفتار مطلوب چه منافعی برای خود فرد و دیگران می‌تواند فراهم آورد. در این شیوه تلاش می‌شود با مقایسه شرایط فعلی با شرایط مطلوب، حس نیاز را تحریک کرد و تمایل به تغییر رفتار را افزایش داد.
فرهنگ سازی به روش کمپین تبلیغاتی
در هر فرهنگی برای تبیین مفاهیم، ارزش‌ها و هنجارها، از نمادهایی استفاده می‌شود. نکته مهم این است که ممکن است یک نماد در دو فرهنگ مختلف معنای کاملا متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال خوک در فرهنگ غربی نماد پول و ثروت است. در این فرهنگ قلک که وسیله‌ای برای پس‌انداز ثروت است به شکل خوک ساخته می‌شود اما همین حیوان در فرهنگ اسلامی نماد نجاست و کثافت است. بنابراین نمی‌توان در فرهنگ اسلامی از نماد خوک همان استفاده‌ای را کرد که در غرب می‌شود. بنابراین در یک کمپین جهانی باید به تعابیری که فرهنگ‌های مختلف از یک نماد دارند توجه ویژه داشت و تلاش کرد از نمادهایی استفاده شود که تعبیر مشابه از آن وجود دارد.
فرهنگ سازی به روش کمپین تبلیغاتی
عنصر کلیدی تبلیغات پارتیزانی استفاده از روش‌های خلاقانه و بدیع و شکستن ساختارهای گذشته است. علت استفاده از تبلیغات پارتیزانی دو نکته است: اول تأثیرگذاری خوب این روش که به خاطر جلب توجه حداکثری مخاطب صورت می‌گیرد و دوم هزینه بسیار کم این روش در قیاس با روش‌های معمول تبلیغاتی.

چندی پیش رسانه‌ها از حرکت افرادی با لباس گورخر در برخی از خیابان‌های شهرهای مختلف کشور خبر دادند که به صورت نمادین به آموزش شهروندان برای عبور از خط عابر پیاده می‌پرداختند. در واقع این افراد با این لباس نمادین کنار خط عابر پیاده می‌ایستادند و مردم را برای عبور از خط تشویق می‌کردند. حرکت این افراد به گفته رسانه‌ها در راستای کمپینی جهانی تعریف شده است؛ کمپینی که علاوه بر ایران در نقاط مختلف جهان نیز اجرایی شده است. اعضای اجرا‌کننده این کمپین لباس عروسکی گورخر را به خاطر شباهتی که با خط عابر پیاده دارد، انتخاب و به تن کرده‌اند یعنی به‌نوعی با شبیه‌سازی می‌خواهند پیام تبلیغاتی را راحت‌تر به مخاطبان گسترده خود برسانند.
فرهنگ سازی به روش کمپین تبلیغاتی
برای سنجش اثربخشی یک کمپین باید هدف ارتباطی آن کمپین را مشخص کرد. چنانچه هدف این کمپین افزایش عبور عابران پیاده از خطوط عابر پیاده باشد سنجش اثربخشی آن کار دشواری نیست. کافی است در یک منطقه مشخص به عنوان نمونه یک چهارراه یا خیابانی مشخص، میزان رعایت قوانین و مقررات را قبل و بعد از اجرای این کمپین مشخص کرد. چنانچه آمار رعایت قوانین بعد از اجرای این کمپین افزایش یافته باشد می‌توان نتیجه گرفت این کمپین موفق بوده است. البته با این فرض که تأثیر سایر برنامه‌های آموزشی و فرهنگ‌سازی را در این خصوص ثابت بدانیم. چنانچه در مقطع زمانی مشخص صرفا این کمپین اجرا شده باشد و در این زمان حجم برنامه‌های آموزشی رسانه‌های عمومی و مقررات بازدارنده نهادهای دیگر تغییر قابل توجهی نداشته باشد، می‌توان تغییر رفتار صورت گرفته را به تأثیر این کمپین پیوند زد و در این شرایط نتیجه‌گیری درخصوص میزان اثربخشی این کمپین دقیق‌تر خواهد شد.


منبع: باشگاه مدیران موفق   آمار بازدید  1015
مقالات مر تبط

کانون تبلیغاتی صدف

کانون تبلیغاتی صدف


logo-samandehi Valid XHTML 1.0 Strict

Telegram Channel  Instagram  Google Pluse  Aparat  Linkdin نقشه سایت

© تمامی حقوق برای کانون تبلیغات صدف محفوظ است.