کانون تبلیغاتی صدف

کانون تبلیغاتی   Advertising

Telegram Channel  Instagram  Google Pluse  Aparat  Linkdin

همکاری تراشه ساز تایوانی با هواوی چین پایان یافت  |   نخستین به‌روزرسانی نرم‌افزاری برای گلکسی واچ 3 سامسونگ منتشر شد  |   کارمندان فیس‌بوک تا یک سال آینده دورکار شدند  |   جاسوسی از ترافیک اینترنت ماهواره‌ای با تلویزیون‌های عادی  |   شرکت اچ‌تی‌سی اسمارت‌فون میان‌رده Wildfire E2 را در بازار روسیه معرفی کرد   |   توزیع اینترنت رایگان بین خبرنگاران از امشب   |   نخستین به‌روزرسانی نرم‌افزاری برای سری گلکسی نوت 20 سامسونگ منتشر شد   |  

10 اصطلاح بازاریابی برای محققین بازار


محققین بازار اصولا به عنوان اعضایی از یک تیم بزرگتر در واحد بازاریابی یک کسب و کار فعالیت می کنند یا اینکه در کنار کارشناسان تبلیغات در آژانس های تبلیغاتی فعالیت دارند. همچنین همانند هر سیستم منظم دیگری، حوزه بازاریابی و حوزه تبلیغات مجموعه لغات تخصصی و خاص خودشان را دارند.

آن دسته از محققین بازار که می خواهند شرکا و همکاران خوبی برای کارشناسان بازاریابی باشند، باید درک خوب و جامعی از اصطلاحات بازاریابی که در زبان تخصصی حوزه بازاریابی استفاده می شود، داشته باشند.

به برخی از رایج ترین این اصطلاحات بازاریابی در ادامه این مقاله اشاره می کنم:
استراتژی بازاریابی

یک آمیخته بازاریابی مجموعه ای از متغیرهای قابل کنترل است که هسته اصلی استراتژی بازاریابی را مشخص می کنند. آمیخته های بازاریابی برای ارضاء نیازهای مشتری طراحی می شوند.
8 پی بازاریابی

بطور سنتی، آمیخته بازاریابی 8 متغیر مختلف دارد که تحت تاثیر و کنترل بازاریابان می باشد. این متغیرها شامل محصول، قیمت، مکان، ترفیع و ترویج، بسته بندی، برنامه ریزی، شراکت و مردم می شود که همگی در زبان انگلیسی با حرف P انگلیسی آغاز می شوند. در طی سالیان
مختلف، کارشناسان بازاریابی با دقت فراوان به شرح و بسط این چارچوب پرداخته اند تامتغیرهای اساسی دیگری را که برای آمیخته بازاریابی در نظر دارند را به آن اضافه کنند.

اصطلاحات بازاریابی
جایگاه یابی

جایگاه یابی از طریق توسعه یک محصول یا خدمت و یک آمیخته بازاریابی به صورتی محقق می‌شود که این مجموعه و به اصطلاح صورت فلکی را در جای مشخص و خاصی در ذهن مشتریان از بازارهای هدف مختلف قرار دهد. رویکردهای جایگاه یابی اصولا یک یا چند شکل
مختلف به خود می گیرند:

    خصوصیات خاص محصول یا خدمت
    نیازها، مزایا، یا راه حل ها
    در مقابل یک محصول یا خدمت دیگر
    موقعیت های خاص برای استفاده محصول یا خدمت
    تفکیک از یک طبقه محصول

5 دی جایگاه یابی

جایگاه یابی اغلب در سایه 5 متغیر مورد بررسی قرار می گیرد که در زبان انگلیسی هر یک باحرف D انگلیسی آغاز می شوند:
مستند سازی Documenting

این جنبه از جایگاه یابی موجب می شود تا شرکت تشخیص دهد که کدام یک از مزایا محصول یاخدمت برای مشتریان یا مشتریان بالقوه آنها از بالاترین اهمیت برخوردار است.
تمایز Differentiation

این جنبه از جایگاه یابی از شرکت می خواهد تا رقبایی را شناسایی کند که در واقع باید تمرکزاستراتژی ایجاد تمایز بر روی آنها باشد و در ادامه تعاریفی را ارائه می کند که بر اساس آنهامحصول، خدمت و یا شرکت باید چیزی که رقبا ارائه می دهند متفاوت باشد.
تصمیم گیری Deciding

این ملاحظه نیاز دارد تا یک شرکت تصویری را تعیین کند که می خواهند مصرف کنندگان یامشتریان آن تصویر را مرتبط با شرکت بدانند.
طراحی Designing

این ملاحظه بر شیوه و چگونگی توسعه و انتقال تفاوت های جایگاه یابی متمرکز می شود.
ارائه و تحویل Delivering

این بخش هم به کیفیت ارائه و عمل کردن شرکت به تعهد و قول خودش و اینکه چگونه باید این عمل کردن به قول ها مورد ارزیابی و اندازه گیری قرار بگیرد، متمرکز می شود.
بازار هدف

این عنوان اشاره به بخش مشخصی از بازار دارد که توسط یک کسب و کار برای دریافت توجه بازاریابی انتخاب شده است، که البته اغلب در ارتباط با یک کمپین خاص و مشخص تعیین می‌شود.
هدف بازاریابی

این در واقع هدف قابل اندازه گیری است که یک کسب و کار در پی دس ت یافتن به آن برای یک بازار هدف در یک بازه زمانی مشخص است. اهداف بازاریابی اغلب سالیانه هستند، اما مممکناست برای بازه های طولانی تر هم در نظر گرفته شده و تعیین شوند.
تقسیم بندی بازار

روش تشخیص و تجمیع مصرف کننده ها یا مشتریان بر اساس ویژگی هایی آنها با هم در اشتراک دارند
خصوصیات که مرتبط و منتصب به برند، محصول یا خدمت از یک رویکرد خاص است.
استراتژی بازاریابی غیر متمایز

این نوع از استراتژی تفاوت هایی را که ممکن است برای تقسیم بندی استفاده شوند، نادیده می گیرد و در عوض از یک آمیخته بازاریابی مشابه و ثابت برای تمامی بازارهای هدف قابل شناسایی استفاده می کند، که البته پیش از این از آن استفاده نشده است.
استراتژی بازاریابی تقسیم شده

این رویکرد بازاریابی تفاوت های موجود بین بازارهای هدف مختلف را تشخیص می دهد و بااستفاده از آمیخته های بازاریابی متفاوت برای هر بازار هدف به این تفاوت ها رسمیت می‌بخشد.
این استراتژی های بازاریابی تقسیم شده در سه دسته مختلف و متفاوت از استراتژی هایبازاریابی قرار می گیرند:

    استراتژی بازاریابی تک بازاره
    استراتژی بازاریابی متمرکز
    استراتژی بازاریابی پوشش کامل


منبع: بازاریابی   آمار بازدید  722
مقالات مر تبط

کانون تبلیغاتی صدف

کانون تبلیغاتی صدف


logo-samandehi Valid XHTML 1.0 Strict

Telegram Channel  Instagram  Google Pluse  Aparat  Linkdin نقشه سایت

© تمامی حقوق برای کانون تبلیغات صدف محفوظ است.