کانون تبلیغاتی صدف

کانون تبلیغاتی   Advertising

Telegram Channel  Instagram  Google Pluse  Aparat  Linkdin

اندازه‌گیری اکسیژن خون با دوربین‌ گوشی‌ هوشمند   |   اندازه‌گیری اکسیژن خون با دوربین‌ گوشی‌ هوشمند   |   مشکل بزرگ در دوربین آیفون ۱۴ خبرساز شد  |   قیمت‌ اپلیکیشن‌ها در اپ استور گران شد  |   تعداد مورچه‌های زمین اعلام شد  |   تعداد مورچه‌های زمین اعلام شد  |   انجام دو آزمایش موشک‌های مافوق صوت هاوک آمریکا  |  

افزایش سهم AMD در بازار لپ‌تاپ‌های گیمینگ به لطف پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰شرکت AMD در نمایشگاه CES 2021 از نسل جدید پردازنده‌های خود برای لپ‌تاپ‌ها یعنی رایزن ۵۰۰۰ رونمایی کرد و شرکت‌های زیادی در ۲۰۲۱ از آن‌ها در لپ‌تاپ‌های گیمینگ خود استفاده می‌کنند.

لپ‌تاپ‌های گیمینگ در سال‌های اخیر رشد زیادی داشته‌اند و شاهد توسعه کارت‌های گرافیک و پردازنده‌های بی‌شماری برای آن‌ها بوده‌ایم. اکثر این محصولات با پردازنده‌های اینتل و کارت گرافیک انویدیا وارد بازار شده‌اند، اما امسال موضوعی کمی متفاوت است.

در سال جاری میلادی لپ‌تاپ‌های گیمینگ با پردازنده‌های سری H اینتل، رایزن ۵۰۰۰ شرکت AMD و کارت‌های گرافیک سری RTX 30 انویدیا از راه می‌رسند و سهم پردازنده‌های AMD نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

در حال حاضر ۲۸ لپ‌تاپ گیمینگ با پردازنده‌های اینتل و کارت‌های گرافیک RTX 30 برای خرید و پیش خرید وجود دارند و ۱۳ لپ‌تاپ با پردازنده‌های AMD چنین وضعیتی را تجربه می‌کنند. با توجه به این موضوع، سهم AMD به ۳۲ درصد و اینتل به ۶۸ درصد می‌رسد.

رایزن ۵۰۰۰

اینتل به حکمرانی خود در بازار ادامه می‌دهد، اما سهم آن رو به کاهش است. برای مثال در سال ۲۰۲۰ سهم این کمپانی برابر ۸۵ درصد بود که حالا کاهشی نزدیک به ۲۰ درصد را تجربه می‌کند. در سال گذشته میلادی پردازنده‌های AMD در ۱۵ درصد لپ‌تاپ‌های گیمینگ با کارت‌های گرافیک سری RTX 20 یا GTX 16 انویدیا مورد استفاده قرار گرفته بودند.

یکی دیگر از تغییرات امسال مربوط به سهم پردازنده‌های AMD با کارت‌های گرافیک قدرتمند انویدیا می‌شود. سال گذشته میلادی بهترین لپ‌تاپ‌های گیمینگ با پردازنده‌های AMD از کارت گرافیک جی‌فورس RTX 2060 بهره می‌برند و محصولات مجهز به RTX 2070 یا RTX 2080 دارای پردازنده‌های اینتل بودند.

در سال ۲۰۲۱ این موضوع تغییر می‌کند چرا که ۹ لپ‌تاپ گیمینگ به پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰ و کارت‌های گرافیک RTX 3070 یا RTX 3080 مجهز می‌شوند. این موضوع به معنای سهم ۲۷ درصدی این کمپانی خواهد بود.

در بازار کارت‌های گرافیک مخصوص لپ‌تاپ‌های گیمینگ قدرتمند، انویدیا بدون هیچ شکی قدرت برتر بازار است و سال گذشته AMD نتوانست در این بخش سهمی داشته باشد.

این موضوع احتمالا امسال هم تکرار می‌شود و کارت‌های گرافیک سری RTX 30 انویدیا همچنان در لپ‌تاپ‌های گیمینگ قدرتمند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در نهایت باید به این موضوع اشاره کنیم که سهم واقعی AMD در بازار لپ‌تاپ‌های گیمینگ توسط میزان فروش آن‌ها مشخص می‌شود، با این حال افزایش تعداد محصولات مجهز به پردازنده‌های این کمپانی یک پیروزی است. شرکت‌های بیشتری نسبت به گذشته حاضر به استفاده از تراشه‌های AMD در لپ‌تاپ‌های خود شده‌اند که همین موضوع در کنار افزایش قدرت انتخاب خریداران، به احتمال زیاد سهم این کمپانی را هم بیشتر می‌کند.

منبع: آمار بازدید  314
اخبار مر تبط