کانون تبلیغاتی صدف

کانون تبلیغاتی   Advertising

Telegram Channel  Instagram  Google Pluse  Aparat  Linkdin

اندازه‌گیری اکسیژن خون با دوربین‌ گوشی‌ هوشمند   |   اندازه‌گیری اکسیژن خون با دوربین‌ گوشی‌ هوشمند   |   مشکل بزرگ در دوربین آیفون ۱۴ خبرساز شد  |   قیمت‌ اپلیکیشن‌ها در اپ استور گران شد  |   تعداد مورچه‌های زمین اعلام شد  |   تعداد مورچه‌های زمین اعلام شد  |   انجام دو آزمایش موشک‌های مافوق صوت هاوک آمریکا  |  

اولین نشانه‌ فعالیت‌های آتشفشانی در یک سیاره فراخورشیدی کشف شدسیاره LHS 3844b شاید برای همه شناخته شده نباشد اما اولین سیاره فراخورشیدی که به عقیده ستاره‌شناسان ممکن است شواهدی از فعالیت تکتونیکی (زمین‌ساختاری) در آن دیده شود، این سیاره است.

LHS 3844b یک سیاره فراخورشیدی است که به دور ستاره کوتوله سرخ LHS 3844 می‌چرخد و با استفاده از ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی گذران کشف شده است. شواهد ارائه شده مبنی بر وجود فعالیت‌های تکتونیک یا زمین‌ساختاری در این سیاره سنگی که کمی بزرگتر از زمین است، توسط مجموعه‌ای از شبیه‌سازی‌های پیشرفته براساس مشاهدات به وجود آمده. همچنین این تحقیق خاص مشخص می‌کند که این سیاره فاقد اتمسفر است.

نیمی از سیاره فراخورشیدی LHS 3844b برای همیشه در معرض آفتاب قرار می‌گیرد و حرارت آن طی روز به ۸۰۰ درجه سانتیگراد و طی شب به منفی ۲۵۰ درجه سانتیگراد می‌رسد. «توبیاس مایر» ستاره‌شناس دانشگاه برن سوئیس توضیح می‌دهد: «ما به این موضوع پی بردیم که تضاد شدید دمای این سیاره ممکن است بر جریان مواد داخل سیاره تاثیر بگذارد.»

براساس مشاهدات منحنی چندمرحله‌ای درمورد روشنایی سیاره، درجه حرارت احتمالی و مدل‌های رایانه‌ای شبیه‌سازی شده، مایر و همکارانش اعتقاد دارند که در دو نیمکره‌ این سیاره نوعی جریان مواد زیرسطحی در حال شکل‌گیری است.

اکثر شبیه‌سازی‌های محققان نشان می‌دهد که این جریان در یک طرف سیاره به سمت بالا حرکت می‌کند و در طرف دیگر فقط به سمت پایین در جریان است اما این موضوع در برخی از سناریوها برعکس شده است. این کشف شگفت‌انگیز مشخص می‌کند که فعالیت‌های زمین‌ساختی این سیاره با حرکت زمین ‌ساختی زمین مطابقت ندارد.

«دان بووِر» متخصص ژئوفیزیک دانشگاه برن می‌گوید: «براساس چیزی که روی زمین اتفاق می‌افتد، انتظار داریم که مواد در نیمه گرم روز سبک‌تر باشند و بنابراین به سمت بالا و پایین جریان خواهند داشت.»

دلیل اصلی این موضوع تغییر درجه حرارت مواد قرار گرفته مابین پوسته و هسته در حین حرکت است. این مواد زمانی که در معرض سنگ‌های سردتر قرار گرفته باشند سفت می‌شوند و در نتیجه تحرک آن‌ها کمتر خواهد شد. از طرفی دیگر سنگ‌های گرمتر این مواد را به شکل مایع درمی‌آورند. به گفته دانشمندان، تغییر سطح مواد موجود در سیاره می‌تواند منجر به یک فعالیت زمین‌ساختاری باورنکردنی شود.

به عقیده بووِر، در هر سمت سیاره که مواد آن به سمت بالا در جریان هستند، انتظار می‌رود شاهد وجود مواد آتشفشانی باشیم. در نتیجه یک نیمکره کامل سیاره LHS 3844b می‌تواند در آتشفشان قرار گرفته باشد در حالی که نیمکره دیگر فعالیت‌های آتشفشانی بسیار کمی دارد. دلیل اصلی این موضوع کنتراست شدید دما در اطراف سیاره است.

جریانی که باعث ایجاد این آتشفشان‌ها می‌شود، با دلیل به وجود آورنده این پدیده‌ در مکان‌های خاص کره زمین مانند هاوایی و ایسلند مطابقت دارد اما به طور کلی، حرکت زمین ساختی این مدل‌ها شباهتی با منظومه شمسی ما ندارد.

همانطور که تلسکوپ‌های فضایی قدرتمندتری در دسترس دانشمند قرار می‌گیرد، درک ما از سیارات فراخورشیدی هم بهبود خواهد یافت. بنابراین در آینده انتظار می‌رود مشاهدات و تحقیقات بیشتری درباره این سیاره و اینکه واقعا نیمی از آن در آتشفشان پوشیده شده است انجام شود.

مایر در توضیحات پایانی خود عنوان می‌کند: «شبیه‌سازی‌های ما چگونگی وجود چنین الگوهایی را نشان می‌دهد اما تایید آن‌ها نیاز به اطلاعات بیشتری دارد. به عنوان مثال با داشتن نقشه‌هایی با وضوح بیشتر از دمای سطح سیاره، می‌توان به افزایش دفع گازهای آتشفشانی یا تشخیص این گازها اشاره کرد. امیدوار هستیم این موارد در تحقیقات آینده به ما کمک بیشتری کنند.»

منبع: آمار بازدید  320
اخبار مر تبط