کانون تبلیغاتی صدف

کانون تبلیغاتی   Advertising

Telegram Channel  Instagram  Google Pluse  Aparat  Linkdin

اندازه‌گیری اکسیژن خون با دوربین‌ گوشی‌ هوشمند   |   اندازه‌گیری اکسیژن خون با دوربین‌ گوشی‌ هوشمند   |   مشکل بزرگ در دوربین آیفون ۱۴ خبرساز شد  |   قیمت‌ اپلیکیشن‌ها در اپ استور گران شد  |   تعداد مورچه‌های زمین اعلام شد  |   تعداد مورچه‌های زمین اعلام شد  |   انجام دو آزمایش موشک‌های مافوق صوت هاوک آمریکا  |  

فیزیکدانان موفق به کشف ۴ ذره زیراتمی جدید شدند

فیزیکدانان در مرکز تحقیقاتی «سرن» (CERN) اخیرا توانسته‌اند با «برخورددهنده هادرونی بزرگ» (LHC) در ژنو، ۴ ذره زیراتمی جدید کشف کنند.

با کشف اخیر، LHC توانسته از زمان شروع به کار در سال ۲۰۰۹ و برخورد پروتون‌ها، ۵۹ ذره جدید پیدا کند که البته در کنار آن‌ها، باید به ذره «بوزون هیگز» هم اشاره کرد. در حالی که کشف برخی از این ذرات مبتی بر تئوری‌ها بوده، شناسایی برخی از آن‌ها موجب شگفتی فیزیکدانان شده است.

هدف LHC، اکتشاف ساختار ماده در کوتاه‌ترین فاصله و بالاترین انرژی است که تاکنون دانشمندان در آزمایشگاه به آن دست پیدا کرده‌اند. فیزیکدانان می‌خواهند بهترین تئوری طبیعت کنونی یعنی «مدل استاندارد فیزیک ذرات بنیادی» را مورد بررسی قرار دهند.

با وجود کشف‌های برخورددهنده هادرون بزرگ، هنوز این تئوری بطور کامل درک نشده. یکی از بزرگترین ویژگی‌های دردساز این تئوری، توصیف نیروی قدرتمندی است که هسته اتم را در کنار یکدیگر نگه می‌دارد. هسته اتم از پروتون‌ها و نوترون‌ها تشکیل شده که هرکدام از آن‌ها حاوی سه ذره بسیار کوچک به نام «کوارک» هستند که خود شامل ۶ نوع مختلف می‌شوند.

اگر برای یک ثانیه این نیروی قوی را از بین ببریم و خاموش کنیم، مواد متلاشی شده و به کوارک‌های شل تبدیل می‌شوند، حالتی که برای لحظه‌ای زودتر در زمان شکل‌گیری جهان وجود داشته است. کوارک‌ها با تبادل ذراتی به نام «گلوئون» از طریق یک نیروی قوی، با یکدیگر تعامل می‌کنند.

برای درک بهتر، می‌توان چنین واکنشی را مشابه الکترومغناطیس درنظر گرفت، با این حال یک تفاوت بزرگ میان آن‌ها به چشم می‌خورد. اگر دو ذره باردار از یکدیگر جدا شوند، نیروی الکترومغناطیسی ضعیف می‌شود، اما این موضوع در میان کوارک‌ها متفاوت است و اگر دو کوارک از یکدیگر دور شوند، این نیرو قوی‌تر خواهد شد.

این نیرو باعث می‌شود که کوارک‌ها همیشه در ذراتی به نام «هادرون» باقی بمانند، ذراتی که از چندین کوارک تشکیل می‌شوند. فیزیکدانان می‌خواهند با سرعت بالایی این پیوندها را جدا کنند.

تمام ذرات در مدل استاندادر دارای پادذره هستند که همان ذره‌ها با بار مخالف یا ویژگی کوانتومی متفاوت محسوب می‌شوند. اگر شما یک کوارک را از پروتون بیرون بکشید، نیرو به اندازه‌ای قدرتمند است که در نهایت می‌تواند یک جفت کوارک - پادکوارک ایجاد کند.

این ذرات می‌توانند شامل چندین کوارک باشند که برای مثال نمونه دارای دو کوارک و دو پادکوارک با نام «تترا کوارک» شناخته می‌شود. حالا پژوهشگران توانسته‌اند ۴ ذره جدید از نوع تترا کوارک کشف کنند. این ذرات شامل یک جفت «کوارک افسون» و ۲ کوارک دیگر می‌شوند. تمام آن‌ها مانند پروتون و نوترون ذره به حساب می‌آیند، اما ذرات بنیادی نیستند.

منبع: آمار بازدید  448
اخبار مر تبط