کانون تبلیغاتی صدف

کانون تبلیغاتی   Advertising

Telegram Channel  Instagram  Google Pluse  Aparat  Linkdin

اندازه‌گیری اکسیژن خون با دوربین‌ گوشی‌ هوشمند   |   اندازه‌گیری اکسیژن خون با دوربین‌ گوشی‌ هوشمند   |   مشکل بزرگ در دوربین آیفون ۱۴ خبرساز شد  |   قیمت‌ اپلیکیشن‌ها در اپ استور گران شد  |   تعداد مورچه‌های زمین اعلام شد  |   تعداد مورچه‌های زمین اعلام شد  |   انجام دو آزمایش موشک‌های مافوق صوت هاوک آمریکا  |  

مجلس با افزایش تعرفه واردات موبایل بالای ۶۰۰ دلار موافقت کرد؛ چه بر سر بازار می‌آید؟

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای حقوق ورودی واردات گوشی های موبایل بالای ۶۰۰ دلار را ۱۲ درصد تعیین کردند.

همانطور که پیش‌تر سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ خبر از افزایش ورودی گمرکی موبایل و تبلت‌های بالای ۶۰۰ دلار داده بود، این اتفاق بالاخره رخ داده و حال آنطور که مجلس تصویب کرده، حقوق ورودی واردات گوشی‌های موبایل ساخته شده خارجی بالای ۶۰۰ دلار برابر ۱۲ درصد تعیین شده است.

تعرفه واردات مسافری گوشی، مستقل از ارزش آن تا پیش از این و در سال گذشته، شش درصد بود که با تصویب این مصوبه، برای گوشی‌های با ارزش بیش از ۶۰۰ دلار، با دو برابر افزایش در هزینه تعرفه واردات، به ۱۲ درصد می رسد.

البته به دلیل منتشر نشدن متنی که مجلس با آن موافقت کرده، هنوز مشخص نیست قرار است این افزایش درصد روی سود بازرگانی اضافه شود یا عوارض گمرکی. در اینجا باید خاطر نشان کرد که تعرفه واردات موبایل موبایل در حالت واردات رسمی ۴ درصد عوارض گمرکی و ۱ درصد سود بازرگانی بوده و در حالت واردات مسافری نیز ۴ درصد عوارض گمرکی و ۲ درصد سود بازرگانی است.

بیشتر کارشناسان بر این باورند که در نهایت درصد سود بازرگانی بیشتر خواهد شد چرا که در این حالت سود بازرگانی گوشی مسافری دو برابر می‌شود و تقریبا هزینه‌های گمرکی واردات گوشی مسافری بالارده (پرچمدار) به ۲۰ درصد خواهد رسید و مانع از واردات این نوع گوشی‌ها به صورت مسافری خواهد شد؛ یعنی تحقق همان موضوعی که دولت مدتهاست به دنبال کنترل کردن آن در بازار است در نهایت رخ خواهد داد.

اینکه آیا واردکنندگان رسمی حاضر خواهند بود بازار را از این کالاهای لوکس تامین کنند و ارز تخصیص داده محدودشان در سال آینده را به تامین آیفون و دیگر گوشی‌های پرچمدار بپردازند نیز مساله‌ای است که احتمال دارد به «کمیاب بودن» این دسته موبایل‌ها منتهی شود، هرچند خریداران این مدل گوشی‌ها از لحاظ آماری و تعدادی آنچنان زیاد نیستند.

از آن سو به نظر می‌رسد که افزایش چند درصدی سهم واردات این نوع گوشی‌ها برای خریداران آنچنان تفاوتی به وجود نیاورد؛ به عنوان مثال اگر یک آیفون ۴۹ میلیون تومانی بخواهد با تعرفه‌های جدید گمرکی به رقم ۵۱ میلیون برسد، بعید است که قشر خاص خریداران این کالا را از تهیه کردن آن منصرف کند و واردکنندگان کماکان با علم بر اینکه خریداران حاضر هستند چند میلیون تومان بیشتر بپردازند، کالاها را وارد خواهند کرد.

یادآور می‌شود در برهه‌ای از زمان نیز دولت قصد ممنوعیت واردات گوشی بالای ۳۰۰ یورویی را برای مقابله با واردات گوشی‌های گران قیمت داشت که این طرح در نهایت اجرایی نشد.

منبع: آمار بازدید  381
اخبار مر تبط