کانون تبلیغاتی صدف

کانون تبلیغاتی   Advertising

Telegram Channel  Instagram  Google Pluse  Aparat  Linkdin

اندازه‌گیری اکسیژن خون با دوربین‌ گوشی‌ هوشمند   |   اندازه‌گیری اکسیژن خون با دوربین‌ گوشی‌ هوشمند   |   مشکل بزرگ در دوربین آیفون ۱۴ خبرساز شد  |   قیمت‌ اپلیکیشن‌ها در اپ استور گران شد  |   تعداد مورچه‌های زمین اعلام شد  |   تعداد مورچه‌های زمین اعلام شد  |   انجام دو آزمایش موشک‌های مافوق صوت هاوک آمریکا  |  

نگاهی به پروژه CliMA که قرار است دقیق‌ترین مدل اقلیمی جهان مدرن باشد

توماس شراودر چمبرلین مردی بلندقامت و تنومند بود، با ریش و سبیل جنتلمنی که اواخر سده ۱۸۰۰ میلادی به محبوبیت رسیده بود. به عنوان یک پروفسور زمین‌شناسی جوان، او در دشت‌های جنوب شرق ویسکانسین هایک می‌کرد و به دنبال بقایای یخچال‌های طبیعی که مدت‌ها پیش نابود شده بودند می‌گشت. در آن زمان گمانه‌زنی راجع به اینکه چه چیزی منجر به ظهور عصر یخبندان و سپس نابودی آن شد به محبوبیت رسیده بود و چمبرلین گمان می‌برد همه‌چیز مربوط به یک گاز باشد.

او در سال ۱۸۹۹ میلادی نوشت: «تاثیر دی‌اکسید کربن و بخار آب، پوشانده شدن زمین با لایه‌ای است که حرارت را به خود جذب می‌کند». او به این نتیجه رسید که با افزایش دو برابری گاز در اتمسفر، دمای کره زمین نیز ۸ یا ۹ درجه سلسیوس بالاتر خواهد رفت.

رابطه میان دی‌اکسید کربن و حرارت زمین، بعدا به نام اثر گلخانه‌ای شناخته شد. چمبرلین به درستی ارتباط میان این دو را تشخیص داده بود، اما به اعداد و ارقامی نه‌چندان دقیق رسیده بود.

ارقام واقعی حتی امروز هم نامشخص هستند.

زیک هاوسفادر، محقق اقلیم در انستیتوی Breakthrough در کالیفرنیا می‌گوید: «ما دستاوردها زیادی از نظر توانایی‌هایمان در جمع‌آوری اطلاعات اقلیمی داشته‌ایم، خصوصا طی ۳۰ سال اخیر و از زمانی که توانستیم ماهواره به فضا بفرستیم. اما در پایان روز، باید بدانیم که احتمال وقوع چه اتفاقی در دهه‌های آتی و باقی سده کنونی و همینطور سده‌های بعدی وجود دارد. و برای این کار باید یک جور مدل داشته باشیم.»

علم مدل‌سازی اقلیمی -پیش‌بینی- تا به امروز به تولید ۳۰ ورژن مختلف منجر شده که همگی سعی می‌کنند دست به این پیش‌بینی بزنند که تغییرات اتمسفر چه تاثیری بر اقلیم می‌گذارد.

تمام این مدل‌ها به یک نکته واحد اشاره دارد: گازهای گلخانه‌ای را افزایش دهید و شاهد گرمایش زمین خواهید بود. اما جزییات است که این مدل‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند.

منبع: آمار بازدید  259
اخبار مر تبط