کانون تبلیغاتی صدف

کانون تبلیغاتی   Advertising

Telegram Channel  Instagram  Google Pluse  Aparat  Linkdin

اندازه‌گیری اکسیژن خون با دوربین‌ گوشی‌ هوشمند   |   اندازه‌گیری اکسیژن خون با دوربین‌ گوشی‌ هوشمند   |   مشکل بزرگ در دوربین آیفون ۱۴ خبرساز شد  |   قیمت‌ اپلیکیشن‌ها در اپ استور گران شد  |   تعداد مورچه‌های زمین اعلام شد  |   تعداد مورچه‌های زمین اعلام شد  |   انجام دو آزمایش موشک‌های مافوق صوت هاوک آمریکا  |  

پژوهشگران با توسعه مدل جدیدی، می‌خواهند به درمان بهتر HIV دست پیدا کنندمحققان اخیرا در مطالعه‌ای توانستند مدل پیش بالینی خاصی را به دست آورند که می‌تواند اثر طولانی مدت ویروس HIV و درمان‌های احتمالی آن را بررسی کند. موش‌های معمولی نمی‌توانند به ویروس HIV مبتلا شوند به همین دلیل محققان به این موش‌ها این ویروس را همراه با سلول‌های انسانی به نام CD4 T تزریق کردند. اما این مدل با توجه به مشکلاتی که ایجاد می‌کند بسیار محدود است. سلول انسانی تزریق شده بافت بدن موش را به عنوان عامل خارجی می‌شناسد و به آن حمله می‌کند و منجر به بیماری شدید موش می‌شود.

اما در مقاله‌ای که اخیرا در ژورنال Experimental Medicine منتشر شده، محققان از نوعی از سلول‌های CD4 استفاده کرده‌اند که به بافت موش حمله نمی‌کند و می‌تواند تمام تحقیق را مدلسازی کند. این مدل جدید تنها بخشی از تلاش‌های گسترده برای سلول درمانی یا سیتوتراپی ویروس HIV است. در سیتوتراپی از سلول‌های خود بیمار استفاده می‌شود تا شخص بتواند با بیماری‌هایی مثل سرطان مبارزه کند و تاکنون نتایج خوبی از این روش درمانی دیده شده است. محققان زیادی در تلاشند تا از این روش برای درمان بیماری ایدز استفاده کنند، اما مشکل مدلسازی در موش‌ها و جمله سلول‌های CD4 به بافت موش همواره وجود داشته است.
درمان HIV
ساختار ویروس HIV

محققان علت این مشکل را استفاده از سلول‌های تی «ساده» در بدن موش دانستند که هنوز با بیماری‌ها سر و کار نداشتند و به پروتئین‌های موش حمله می‌کردند. اما با استفاده از سلول‌های تی که حافظه بلند مدتی از برخورد با عفونت‌ها و بیماری‌ها داشتند، توانستند این مشکل را رفع کنند. محققان مشاهده کردند که این سلول‌ها در بدن موش نیز دقیقا مانند بدن انسان با ویروس HIV کشته می‌شوند و می‌توانند با داروهای آن بهبود یابند.

محققان در این مدل جدید و موفق از نوعی سلول تی استفاده کردند که همزمان برای درمان سرطان نیز استفاده می‌شود. آن‌ها در این روش توانستند با تزریق سلول CD4 T از یک نفر و سپس تزریق سلول‌هایی معروف به «کشنده تی» از همان شخص به موش، این بیماری را با تقریب خوبی درمان کنند و سلول‌ها را بازیابی کنند.

منبع: آمار بازدید  207
اخبار مر تبط